Jdi na obsah Jdi na menu
 


Loďovka "2013" - Sázava

9. 5. 2013

 

    Tak a je to tady! Tak dlouho se na to těšíme. Před námi jsou krásné dva dny na lodi a hodně pádlování. Bohužel letos nám jedou z Kouřimi pouze dvě posádky, a tak si budeme muset užít i za zbytek.    I letos vyrážíme se Sokolským oddílem „Jilm“ a s malými holkami „Veverkami“.  V pátek večer, dne 26.4. 2013 jsme rozložili tábor na tábořišti ve Zlenici. Po chvíli zaplál ohýnek a poté zavoněla i naše večeře. Do sázavského údolí přišla tma a zdejší zvířecí obyvatele si přišli poslechnout kouzelné písně o vodácích a posádkách. Víčka už padají, je čas zalézt do spacáků, máme před sebou ještě mnoho kilometrů.

   Příroda vstává, ptačí zpěváci probudili první vodáky. Den začínáme vydatnou snídání a teplým čajíkem. Teplo se bude hoditJ. Během snídaně jsme se dozvěděli, kdo a s kým pojede na lodi. Naše vodní posádky byly ve složení: Tygr a já, Kapy a Gepík. Než jsme se pustili na vodu, museli jsme absolvovat rychlo kurz, jak na pádlo, co dělat, když se cvaknem, jestli máme chytat háčka nebo loď a mnoho dalších důležitých informací.  

img0038.jpgUtáhnout vesty a na vodu. Pomalými záběry uvádíme loď do pohybu. Krásný pocit, mezi vodou a vámi je jen dno lodě. Po malém manévrovacím cvičení jsme vyrazili po proudu Sázavy. Co existuje hezčího než krásné sázavské okolí pozorované z koryta řeky. Každým záběrem jsme dál a dál. Sluníčko hezky hřeje a před námi je první jez. Ach jo, já se nechci hned po ránu koupatL. Zvládli jsme ho. Plavíme se dál. Ani nevíte jak je kouzelné, když někoho zdravíte jako správný vodák „Ahoj“. Řeka se klikatí a skoro ani neteče.

   Ale co to zase je? Šlajsna. Néé, jedou jí jen zadáci. Tady se bude někdo koupat. Určit směr, pořádně si nadjet a šup. Paráda, já to zvládl. Sjel jsem sám jezJ. No nic, přestanu se chválit a začnu pádlovat, jedeme dál.  Záběrem za záběrem pokračujeme dál. Před námi jsou další jezy. Taky v pohodě, jen ti vepředu nadávají, že jsou celý mokrý. Špička lodi jde až pod vodu.  

   Energie ubývá a je čas na oběd. Vytahujeme lodě na břeh a rozděláváme barely. Během chvíle jsou břicha dostatečně plná a zbyla i chvíle na odpočinek. Nasedat, pokračujeme! Kilometry nám mizí pod pádlem a další šlajsny jsou před námi. Ve mně je malá dušička, nevím, jak to dopadne. Naštěstí to štěstí bylo na svém místě. Sem tam se něco nelíbilo háčkovi, „jedeš moc vpravo“. Víte, že jde na jezu narazit i do mrtvého divočáka? Zeptejte se Kapyho. Ale co to vidím, je to celé z kamenů? Aha, hrad „Zbořený Kostelec“, tak tady dnes končíme.

   Vysušujeme lodě a převlékáme se do suchého. Stavíme stany a připravujeme ohniště na večeři. Máme hotovo a čeká nás prolezení hradu skrz na skrz. A jde se vařit, ověřujeme naše gurmánské schopnosti. V dobré náladě jdeme hrát hru „Co si vezme s sebou na loďovku“. Je libo dynamit či kanadský národní hokejový tým? Kapky vody se odráží od celt. Tak dneska už asi nic nebude. Začalo pršet.

   Ráno se probouzíme do pěkné zimy, opět si dáváme vydatnou snídani. Balíme stany, uklízíme tábořiště. Je čas na odjezd. Co to slyším? Aha někdo leze do neoprenek. Brrr, to je ale zima. Větší kosu mé nohy snad nezažili. Vyplouváme, směr Kamenný přívoz. img0134.jpgCestu si zpříjemňujeme pomocí různých vodáckých závodů, duelů, nebo se jen tak necháváme unášet proudem.  Koukejte, na břehu hoří oheň a vedle je otevřený bufet. Byste nevěřili, jak dokážou být háčkové rychle na břehu. Naše cesta pomalu, ale jistě finišuje. Čekají nás poslední tři jezy. Ty jo, voda se zrychluje a kamenů přibývá. To se to konečně jede. Dva jezy jsme nechali za zády. Už jen jeden a budeme mít čistý rejstřík. Ale co se to u toho posledního jezu děje? Nějaká dlouhá porada. Aha, prý je tam nějaký kámen a ten se musí objet. Jde se na to. Pádla jsme zabořili do vody a loď se rozjela. Pomalu zvyšovala rychlost a je to tu. Blbě jsme si najeli a lodička je bříškem vzhůru. Chci si stoupnout, ale kdo mi to podráží nohy? Proud mě vláčí po kamenech. Chvíli trvalo, než jsem našel rovnováhu a už vidím i Tygra, chudák má trochu jiný výraz než na lodiJ. S obtížemi jsme se dostali na břeh, naštěstí máme všechno. Nic neuplavalo, ale čistý rejstřík nebude. Jsme celkově čtvrtá loď, co ukázala bříško, ale naštěstí nejsme poslední.

   Kousek dál je náš cíl. Už jen pár posledních záběrů a jsme v Kameném přívoze. Máme za sebou krásných 30 km se vším všudy. Teď převléknout, vysušit lodě a vše naložit. Dojídáme zásoby a hodnotíme naší cestu. Úžasný víkend je za námi. Proč jenom nemá více dnů? Proč nejsou místo aut lodě? Doufejme, že si to za rok budeme moci zopakovat. Takže „Ahoj“, Helpík.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář