Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výprava Kačerov 13-15. ledna 2012

16. 1. 2012

 

   A je to tady J. Pátek 13. ledna 2012 a před námi je víkend, který strávíme na Kačerově. Přípravy probíhají již od rána. Nákup proviantu, balení a nezbytná organizace. V 16:30 hod jsme se sešli v Kouřimi u Muzea. Deset skautů a jeden host. img_0002.jpgNaskládali jsme veškerý materiál do aut a vydali se na cestu. Do cíle jsme přijeli již za tmy. Venku padal sníh, ale teplota se pohybovala kolem nuly. Údolím zahřměl pokřik a tím jsme náš podnik zahájili. No nejprve nás čeká práce. Nařezat a nasekat dřevo, zatopit v kamnech, otevřít okenice a připravit místo na spaní. Vlko se pustil do přípravy večeře a my ostatní vynosili veškerý materiál. K večeři máme kořeněné pečánky s mlékem.

   Celý víkend je zaměřen na hry, jak bojové, tak vědomostní, takže rychle ven. První hru „Mrazík“ si připravil Blesk v rámci nováčkovské zkoušky. Jde o klasickou honičku, kdy ten, kdo dostane babu, musí uvázat určený uzel, aby se osvobodil. Další hry si připravil náš host, Kuba. „Pevnůstky“ je hra, kdy je v určeném prostoru umístěno šest pevnůstek, kupiček s kartičkami na kterých jsou čísla od jedné do dvaceti, ve čtyřech různých barvách. Úkolem dvojic je hledat po sobě jdoucí čísla jedné barvy. První vyběhne, najde jedničku a přinese ji do stanoveného místa. Vybíhá druhý a hledá následující číslo, téže barvy. A tak to pokračuje až do dvaceti. Další hrou jsou „Čtyřčísla“ Uprostřed louky je stůl, na kterém jsou kartičky s čtyřcifernými čísly. Jednotlivci na povel vybíhají ke stolu a hledají kartičky s čísly dle zadání, např. součet prvních dvou čísel je dělitelný dvěma a součet druhých dvou čísel je dělitelný třemi. Verzí je velké množství a kluci musejí používat hlavu.

img_0041.jpg   Tak, doba nám pokročila. Dali jsme si čaj a ještě dělali zásobu dřeva. Dnes mají službu Havrani, budou udržovat oheň celou noc. A jde se spát. Kapy nám zadrnkal na banjo, aby se nám lépe usínalo.

   Sobota. V sedm hodin jsem všem popřál krásné ráno a zavelel k rozcvičce. Venku byla ještě tma a mrzlo. Pěkně jsme se rozpohybovali a zahřáli. Vlko připravil snídani. Měli jsme chleba s paštikou a čaj. Udělali jsme něco s hygienou a uklidili spacáky.   

   A jde se ven. První úkol pro družiny byl standardní. Připravit ohniště, zatopit, vyrobit závěs na kotlík a uvařit čaj.  Samostatnou jednotku tvořil Blesk. Ten odklestil větev, naštípal ji a poté si připravil ohniště a rozdělal oheň, na což měl tři sirky. Zvládl to skvěle a tak mu nic nebránilo v uvaření vody. Splnil další část nováčka.

   A rychle na hry. Kapy vymezil v lese obdélníkový prostor, který střežili hraničáři. Druhou skupinou byly pašeráci, jejichž úkolem bylo přepravit kontraband do ohraničeného prostoru, aniž by je strážci hranic chytily. Hru „Bomba a štít“ připravil Motýl. Je to jedna z mnoha verzí klasické honičky.

   Je čas na pauzu. Vlko začal připravovat špagety s boloňskou omáčkou, Blesk se pustil do výroby přístřešku a Sixtík řezal dřevo ze stromu, který si sám skácel. Najedli jsme se a uložili se k polednímu klidu. A zase byly hry „Ředitel muzea a Soudní síň“. Vytvořením vět z určených slov jsme museli odhalit soudce, pachatele, nebo ředitele muzea. Bylo to super.

img_0045.jpg   A teď budeme trochu přemýšlet a plánovat ve hře „Sin City“. Úkolem skupiny je dát dohromady vybavení pro polární expedici. V určeném místě se nachází město, ve kterém je možné nakoupit různé části vybavení, ale vždy pouze jeden kus. Ten se musí donést do skladu, ale pozor. Za každou část vybavení dostane skupina určitý počet bodů, ale jenom ve stanovený čas, který si kluci mohly zaznamenat na začátku hry. Celá hra trvá dvě hodiny a příkladem, mezi 10 a 15 min, dostane skupina za určitý druh vybavení, určitý počet bodů a tyto časy se stále mění a rovněž se mění bodové ohodnocení. Tvořily se mezisklady, spekulovalo se a také se mohlo zcizovat vybavení konkurenční skupiny. Vyvrcholením hry, bylo sestavit vybavení polárníka, dle daného seznamu. Kdo vytvořil nejvíce sestav, zvítězil.

   Venku je stále zima a tak jsme s chutí snědli teplou polévku. Taky je třeba procvičit něco ze skautských dovedností. Každá družina se vydala jiným směrem a připravila trasu z pochodových značek. Po návratu se skupiny prohodily, sledovaly značenou trasu a plnily různé úkoly.

   Setmělo se, ale pro změnu se oteplilo a nás čeká večeře. Párky s chlebem a hořčicí. Balada.

img_0068.jpg   Motýl a Blesk úspěšně dokončily nováčkovskou zkoušku a nic jim nebrání ve složení slibu. Don s Helpíkem připravily slibový oheň. Převlékli jsme se do krojů a přesunuly se na místo. Atmosféra byla slavnostní a mě bylo ctí přivítat v našich řadách dva právoplatné členy oddílu.

   Dnes mají službu Bobři. Zavrtali jsme se do spacáků a pomalu usínali. Všude je klid a ticho, což je ta správná doba… Vstáváme!!! To byly výrazyJ. Jdeme si zahrát noční hru „Pokládka vedení“. Uprostřed herní plochy svítí louč, u které stojí Kuba s baterkou. Dvě skupiny se snaží nepozorovaně k tomuto místu přiblížit ze všech možných směrů. Zní to jednoduše do té doby, než tmu prořízne svit baterky a odhalí někoho z kluků. Tem se musí vrátit zpět na začátek. Nicméně terén je příhodný, všude plno vysoké uschlé trávy a keřů. I když je slyšet pohyb, jen těžko světlo z baterky někoho odhalí. Ale to stále není podstata hry. Každá skupina má klubko provázku (vedení), které musí položit na zem a zamaskovat tak, aby nebylo vidět. Na začátku herní plochy je v zemi kolík, ke kterému je provázek přivázán. Jeden z kluků se neslyšně plíží směrem k louči a tento provázek postupně odmotává a maskuje na zemi. Ostatní odvracejí pozornost Kuby, neboť v případě, že bude odhalen ten, kdo kabel pokládá, vrací se i s provázkem zpět do výchozího bodu. Družina, která položí delší vedení, vítězí.

   Je skoro půlnoc. V chatě jsme si dali teplý čaj a nyní již opravdu zalehly do spacáků.

   Neděle. Přesně jak říkal Jaroslav Foglar, život v poklusu. Vstali jsme v 08:00 hod, opláchli se ve studené vodě a dnes bez rozcvičky posnídaly chleba s marmeládou a salámem. Rozehřáli jsme se hrou „Boj o pevnost“. Jedna družina bránila vyvýšeninu v lese a druhá ji dobývala. Každý měl k dispozici dva míčky, kterými jsme po sobě házeli. Kdo byl zasažen, vypadl ze hry. To byla mela.

img_0090.jpg   Taky je čas na zálesácké dovednosti. Vytyčili jsme z provázku kruh o průměru dvou metrů. Uvnitř byly v zemi zaraženy vždy dva a dva kůly, asi tak 60 cm nad zemí, jejichž vrcholky byly spojené provázkem. Každá družina musela pod provázkem rozdělat oheň, aniž by vstoupila do kruhu a ten pomocí plamenů přepálit. Účelem bylo přenést oheň z jednoho místa na druhé.

   Již tradičně se Vlko pustil do přípravy oběda. Bude buřt guláš. My ostatní pokračovali v programu. Hráli jsme indiánský lakros. Tolik jsem toho nenaběhal za poslední půl rok. V další hře jsme dali možnost všem skautům soutěžit s námi, dospělými. Provazem do výše pasu jsme vymezili obdélníkový prostor (cca 2x3m). Uvnitř byly po zemi rozložené kartičky a já s Kapym. Kluci se pro tyto kartičky vrhali a při tom se vyhýbali našemu zásahu. Skákali jsme, běhaly, padaly a taky přemýšlely. Poslední odpočinkovou hrou tohoto víkendu, byl klasický fotbal na mokrém sněhuJ. K tomu není, co dodat.

   Oběd!!! Upocení a utahaní jsme zasedli a pořádně se najedli. Nyní nás čeká úklid. Vydrbat kuchyň, umýt nádobí, vyčistit kamna, zamést a sbalit materiál. Nějaký čas nám to zabralo, ale vše je v původním stavu a uklizené.

   Zamkli jsme srub, dali batohy na záda a výpravu ukončili pokřikem. Jedeme domů, ale už teď se těšíme na další dobrodružství, Kojot.

           

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář