Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy ohnišť

5. 1. 2011

 

Pagoda

pagoda.gifI když pagodu zná z příruček většinou každý nováček, dá její příprava přece jen někdy zabrat. Polena borového nebo smrkového dřeva je dobré opatřit záseky, aby se nesesouvala. Výplň je ze suchého klestí.

 

Hranice

hranice.gifNa slavnostní oheň jsou dobrá podélně půlená polena o stejné délce. Výplň je opět klestí a třísky. Kolem slavnostního ohně děláme dva kruhy z kamenů- vnitřní z větších a vnější z menších. Do vnějšího posvátného kruhu smí vstoupit jen "ohnivec" pověřen péčí o oheň a náčelník či sheriff.

 

Pyramida

pyramida.gifPři stavbě tohoto typu ohně je vhodné použít střední opěrný kůl. Kolem něj narovnáme do kruhu. Suchý vývrat, nebo pařezový kořen umístěný do prostřed pyramidy vykouzlí při obřadním zapalovaní hezkou atmosféru.

 

Hlídkový oheň

hlidkovy-ohen.gifMůže hořet celou noc, pokud ho hlídka přikrmuje, postrkováním polen. Předpokladem je suché dřevo, které rychle nehoří.

 

 

 

Kanadský krb

kanadsky-krb.gifJe neocenitelný vždy, když potřebujeme chránit oheň před poryvy větru a zabránit větším ztrátám tepla. Jeho stěna je z polínek o průměru nejvýš 10 cm. Usměrňuje teplo a dá se na něm sušit i mokrý oděv.

 

Oheň lenochů

ohen-lenochu.gifSi leckdo plete s kanadským krbem. Jde o podobné ohniště, jen polena jsou naskládána na šikmé kůly a po nich se sesouvají do ohně. Dá se na něm snadno vysušit provlhlé či zmoklé dřevo.

 

 

Ohniště z kamenů

ohniste-z-kamenu.gifNa kratší výpravě se pro vaření buduje ohniště ze dvou kamenů. Kotlík i třeba pánev na něm pěkně sedí. Jen kameny je nutné srovnat do stejné výšky, třeba i zahrabáním časti některého z nich do země.

 

Závěs kotlíku

zaves-kotliku.gifJednoduchým způsobem vaření v přírodě je závěs kotlíku ve vidlicích. Kvůli vidlicím není nutné sekat zelené větve stromů. Snadno je nahradíme kulatinami nebo silnějšími kůly s výřezem, které křížem zarazíte do země a svážete provazem.

 

Polní sporáček

polni-sporacek.gifMůžeme postavit z kamenů a jílu. Dá se na něm vařit, peci i smažit na pánvi zároveň. Dobré je mít s sebou malý rošt. Nepoužívat ke stavbě kameny z potoka - žárem praskají.

 

 

Tři jehlice

tri-jehlice.gifAmeričtí skauti s sebou nosí v plátně tři půlmetrové jehlice ze silného drátu (asi 6 mm). Nemusí potom shánět po prérii stejně vysoké kameny.

 

 

 

Stolové ohniště

stolove-ohniste.gifZ nařezaných kulatin sroubíme asi metr vysoký stolec, který na horní ploše pokryjeme vrstvou jílu, na němž rozděláme oheň.

 

 

 

Chipewajská kuchyň

chipewajska-kuchyn.gifTuto konstrukci používají kanadští skauti. Je vázaná lanem a hodí se pro delší táboření. Během deště může být překryta starou plachtou.